چرا اثر هنری بخریم؟

nooshin karimi

گردآوری و ترجمه
نوشین کریمی

 

 

توصیه های یک گالری دار

آیا اخیرا یک خانه جدید خریده اید و قصد تغییر دکوراسیون دارید و یا اینکه صرفا مایلید حال و هوای فضای منزلتان را عوض کنید؟

در هر صورت یکی از بهترین راه ها اینست که با یک اثر هنری شخصیت و روحیه جدیدی به دیوار اصلی اتاق پذیرایی‌تان ببخشید. بیشتر فروشگاه‌های دکوراسیون منزل مثل آیکیا و غیره تزیینات دیواری می‌فروشند و به آسانی می‌توانید چندتایی وسیله دکوری باپرستیژ و شخصی پیدا کنید. ولی در واقع از این فروشگاه‌ها چی می‌خرید؟

mohsen karami
محسن کرمی – از مجموع دیونگاشت

در این نوشته، مروری بر تفاوت‌های بین تابلوها و تزیینات فروشگاهی و آثارهنری اورجینال انجام می‌دهیم تا بدانیم چرا بهتر است اثر هنری اصلی بخریم.

اثر هنری اورجینال یا هنرهای زیبای اصیل به این دلیل که خلاقانه هستند «اورجینال» نامیده نمی‌شوند بلکه به این علت که تنها «یکی ازآنها» وجود دارد اورجینال هستند؛ برعکس آثار کپی و تولیدی مثل چاپ و یا پوستر که بصورت انبوه توسط ماشین آلات کارخانه‌ای تولید می‌شوند. به همین علت آثارهنری اورجینال عموما خیلی گرانتر از کپی‌ها هستند.

مثلا مونالیزا یک اثر هنری اصلی است که میلیون‌ها کپی ارزان قیمت ازروی آن تولید و فروخته می‌شود اما قیمت این کجا و آن کجا؟؟

جایی در میانه آثار هنری اصلی و کپی هم «ادیشن های محدود» عکس‌های هنری قرار می‌گیرند. بسیاری از عکاسان و هنرمندان گرافیست تنها تعداد محدودی (بین ۱ تا ۲۰۰) ادیشن از کارشان را چاپ می‌کنند. هر چقدر تعداد ادیشن‌ها کمتر باشد اثر هنری گرانتر خواهد بود.

به سه دلیل اثر هنری اورجینال از اثر هنری کارخانه‌ای گرانتر است:

۱- اثر هنری اصل هر جایی پیدا نمی شود.

خاصیت منحصر به فرد بودن اثر هنری اصل، آن را کمیاب می کند. درست مثل  خود شما. ورژن دیگری از شما، از این اثر هنری! جای دیگری وجود ندارد و همین شما راخاص و ارزشمند می‌کند. و حق داشتن این تنها ورژن «موجود» از اثر هنری  یعنی اینکه باید پول بیشتری بابت آن بپردازید. به هرحال اگر هزاران نفر اثر هنری مشابهی داشته باشند، آن اثر دیگر منحصر به فرد نیست. به همین دلیل هم ورژن‌های فله‌ای فروشگاه‌ها ارزان‌تر هستند. طرفداران آثار هنری تمایلی ندارند که برای خرید چنین کالاهای «معمولی و دم دستی» پول خرج کنند.

۲- خلق اثر هنری دشوار است.

وقتی اثر هنری انبوه تولید می‌کنید، کافیست که دستگاهی را مثل یک پرینتر بزرگ تنظیم کنید تا در لحظه چندین کپی برایتان تولید کند. طبیعت مکانیکی این آثار اجازه تولید انبوه آنها را در لحظه می‌دهد. در حالیکه تولید آثار هنری اصل زمان زیادی می برد. هنرمند، ساعتها، روزها، ماهها و بعضاً سالها زمان صرف می ‌کند تا اثر هنری‌اش را به اتمام برساند. به دلیل اینکه خلق اثر هنری زمان زیادی می‌طلبد و یا کسب تکنیک خلق این هنر به آسانی ممکن نیست، هنرمند ناچار است دستمزد بیشتری طلب کند که درآمد کافی برای زندگی به دست آورد.

الهام عظیمی – جمعیت درون

۳- اثر هنری اصل با کیفیت است.

تولید در تعداد زیاد کیفیت چاپ را پایین می‌آورد و کارهای کپی ضعیف می‌شوند. هیچ تکنولوژی قابل خریداری وجود ندارد که بتواند لایه های رنگ و روغن راچنان روی هم قرار دهد که به زیبایی و ظرافت پارچه بوم، بافت خلق کند. به همین دلیل چاپ‌ها و دیگر تولیدات انبوه با استفاده از مواد ارزان ساخته می‌شوند که ظاهر صاف و مسطح‌تری نسبت به اثر اصلی به وجود می‌آورد. اثر هنری اورجینال به دست هنرمند آفریده می‌شود که بطور قطع از کیفیت زیباتر و تکامل دقیق‌تری بهره می‌برد.

 

 

چه زمانی اثر هنری بخریم؟

افراد عادی کلکسیونرهای مولتی ملیونر نیستند. برای بیشتر افراد، خرید تابلو منحصر به یک خرید اتفاقی در یک فروشگاه لوازم منزل و یک تصمیم آنی در یک بازار دست دوم یا یک نمایشگاه صنایع دستی است. درحالیکه وقتی شما تصمیم دارید فضایی را با اثر هنری دکور کنید، پیش از آن با برنامه ریزی و دانستن این که به دنبال چه هستید، چقدر می‌خواهید هزینه کنید و این اثر هنری در کجای فضا قرار می‌گیرد، می توانید تصمیم درستی برای خرید اثر هنری خود بگیرید.

اما رازی که درباره خرید اثر هنری وجود دارد و اکثرا از آن بی‌خبرند ایناست که لازم نیست شما یک میلیونر باشید تا بتوانید یک اثر هنری اصلی و باکیفیت بخرید. بسیاری از گالری‌ها حتی در نیویورک و لندن آثار هنری با قیمت‌های مناسب‌تر هم ارائه می‌دهند. حتی می‌توانید از آنها تخفیف هم بگیرید!! با اینکه فرآیند پیدا کردن و خرید اثر هنری می‌تواند وقت‌گیر وهزینه‌بر باشد اما مزایای بسیار آنها نسبت به خرید آثار کپی ارزش امتحان کردنش را دارد.

مزایای خرید اثر هنری

۴- اثر هنری اصل زیباست.

 

فایده خرید اثر هنری چیست اگر که جلوه‌ی اتاق نشیمن شما را چند برابر نکند؟ اثر هنری اورجینال دست‌ساز است. هر رنگ آن با وسواس انتخاب و با دست نقش شده است. در ساخت تابلوهای کپی به جای رنگ روغن و رنگ‌های اکریلیک از جوهرهای تجاری استفاده می‌کنند و توسط ماشین‌ها چاپ می‌شوند. حتی گاهی تابلوی شما از نزدیک پیکسلی و دیجیتالی دیده می‌شود. آثار اصلی هرگز چنین مشکلاتی ندارند و حتی آماتورترین خریدار اثر هنری هم می‌تواند تفاوت بین این دو را تشخیص دهد.

سیامک زمردی – عکاسی تئاتر

۵- اثر هنری اصالت دارد.

یک اثر هنری منحصر به فرد فضای شما را متعلق به خودتان می‌کند. تا حالا چند بار یک وسیله دکوری عین هم از برند مثلا آیکیا را در خانه چند نفر از دوستان جورواجورتان دیده‌اید؟ حتی اگر اثر هنری اصلی که می‌خرید از یک هنرمند شناخته شده نباشد، اصالت اثر حسی از تموّل و تشخّص به اتاق نشیمن‌تان می‌بخشد.

۶- اثر هنری عمق و بُعد دارد.

آثار هنری اصیل به معنای واقعی کلمه عمق دارند. اثر هنری چه روی چهارچوب و کلاف باشد و چه قاب شده خود را از دیوار می کند. به عبارت ساده‌تر این عمق همیشه قویتر از یک پوستر معمولی فضای اتاق را پر می‌کند.

۷- پشت یک اثر هنری همیشه یک قصه وجود دارد.

مکالمه شما درباره اثر هنری اصیل خیلی طولانی‌تر از اینست که «اوه، من از فلان فروشگاه خریدمش». هرچه باشد خرید یک اثر هنری به نوعی یک ماجراجویی‌ست. ممکن است به دفعات هنرمند را ملاقات کرده باشید، داستان پشت اثر را شنیده باشید و حس پشت آن را درک کرده باشید. شاید آن را در یک تعطیلات و در جریان یک گالری گردی روز جمعه دیده باشید. از آنجایی که فرآیند خرید اثر هنری اورجینال بسیار متفاوت‌تر از خرید کالاهای کارخانه‌ای است، معمولا انتظار دارید که در نهایت داستان فوق العاده‌ای هم از آن برای تعریف کردن داشته باشید. نه تنها این قصه‌ها مهمانان‌تان را تحت‌تاثیر قرار می‌دهند بلکه حتی گاهی با به اشتراک گذاشتن احساس شان از اثر آنها هم کمک می‌کنند که ارتباطات قویتری بین شما و اثر هنری محبوب‌تان ساخته شود.

۸- شما با آثار هنری تان رابطه برقرار می کنید.

ظاهر با کیفیت‌تر، اصالت، عمق و داستان پشت اثر هنری همگی دست به دست هم می‌دهند که ارتباط عاطفی عمیقی بین شما و اثر هنری اصیلی که خریداری نموده‌اید ساخته شود. این واقعیت محض که آثار هنری اصیل  گرانبها‌تر هستند به این معناست که شما قطعا ارتباطی با آن برقرار کرده‌اید در غیر اینصورت پول باارزش‌تان را نمی‌دادید و آن را نمی‌خریدید. به این ترتیب، وقتی شما یک تابلوی اصیل می‌خرید می دانید که مجموعه شما از آثار باارزش تشکیل شده و نه خریدهای ناگهانی که ارزانترند اما تزیینات کم ارزشی هستند که دیوارها و فضای شما را پر می‌کنند اما درحقیقت با شما «حرف نمی زنند».

منوچهر نیازی – ازدحام

۹- خرید اثر هنری نوعی سرمایه گذاری است.

خرید اثر هنری از آن جهت عالی‌ست که اغلب ارزششان حفظ می‌شود. برخلاف مبلمان و ظروف سفالی، آثار هنری علیرغم خرید و فروش شدن مکرر«دست دوم» به حساب نمی‌آیند. برعکس اگر خرید درست و هوشمندانه‌ای انجام داده باشید، اثر هنری دیوار اتاق پذیرایی شما سالها بعد حتی ارزش بیشتری از زمان خریدش پیدا خواهد کرد.

 

 

 

پس کی اثر هنری کپی بخریم؟

  • وقتی بودجه محدودی برای دکوراسیون دارید، یکی دو عدد اثر هنری اورجینال به فضای شما شخصیت زیادی می‌دهد، اما باز هم ممکن است فضای خالی زیادی روی دیوار داشته باشید که در این قسمت ها آثار کپی یا تزیینات دیواری معجزه می‌کنند.
  • در صورتی که یک اثر هنری معروف به شما الهام و انگیزه می‌دهد – مثلا اگر هربار که به یک پوستر کپی از نقاشی گوستاو کلیمت نگاه می‌کنید حال تان خوب می‌شود، ایده خوبی‌ست که یکی از آن داشته باشید.
  • برای فضاهای موقت مثل کیوسک‌های محل کار، اتاق خوابگاه و شبیه آنها. گاهی اوقات تلاش برای پیدا کردن اثر هنری درست و آویزان کردنش در یک فضای موقتی ارزشش را ندارد. پوسترها و هنرهای تزیینی برای این شرایط عالی هستند.
  • برای فضاهای درهم برهم که قرار دادن یک اثر هنری ممکن است موجب آسیب دیدن آن شود یا اتاقی که خیلی مرطوب است یا بخاطر تجمع گرد وغبار یا دود سیگار و تنباکو هوای کثیفی دارد؛ شما می‌توانید این مناطق را با آثار هنری ارزان تر یا چاپی دکور کنید.
  • برای اتاق کودکان – کودکان دائما در حال رشد هستند و اولویت‌هایشان تغییر می کنند. یک وسیله تزیینی ارزان قیمت‌تر به اتاقشان شخصیت می‌بخشد بدون اینکه برای هربار تغییر دکوراسیون ورشکسته شوید!
Roya Shamohammadi - Tehran beneath angels wingsr
رویا شامحمدی – تهران زیر بال فرشتگان

از کجا اثر هنری بخریم؟

اگر ندانید که از کجا باید خرید کنید فکر پیدا کردن خرید اثر هنری اصیل به نظر مشکل می‌آید. خوشبختانه، اثر هنری اورجینال از آنچه شما فکر می‌کنید در دسترس‌تر است. دفعه بعد که به دنبال اثر هنری می‌گردید، به گالری های هنری و نمایشگاه ها سر بزنید.

حتی می‌توانید آنلاین خرید کنید. حواستان به اخبار روزنامه‌های محلی برای نمایشگاهها و اتفاقات هنری باشد. وقتی سفر می‌کنید، حتما به رویدادهای هنری کشور مقصدتان سری بزنید و طعم هنرهای خارجی را هم بچشید!

اگر مایل هستید درباره کلکسیون آثار هنری‌تان توصیه حرفه‌ای بگیرید با ما در تماس باشید.

راستی قصه اثر هنری مورد علاقه شما چیست؟