انعکاس شاخه های بی قرار

ایران آرت:

بیگناه که تجربه کارگردانی ۱۵ نمایش و تصویرسازی چهار کتاب کودک نیز دارد،این مجموعه با عنوان “شاخه‌های بی‌قرار” را ترجمه نگاه یک نقاش به دنیای پیرامون و حیات می‌داند که به زندگی ما شکل و معنا می‌بخشد اما او در آغاز معرفی مجموعه تازه اش می گوید:” از غم و اندوهی که این روزها وطنم را فرا گرفته است بسیار متاسف و بسیار اندوهگینم. ٱرزوی رویش جوانه های شادی بخش دارم بر دلهای همه هموطنانم.”

رضا بیگناه که به جهت تعطیلی گالری ها در هفته پیش با یک هفته وقفه این نمایشگاه را دایر کرده است شکل گیری مجموعه “شاخه‌های بی‌قرار” را حاصل دقت و جور دیگر نگریستن طبیعت خواند و گفت:” برای یافتن این نگاه نو، ساعت ها و ساعت ها در میان درختان وقت گذراندم تا دنیای نهفته در درون و اطراف آن‌ها را دریابم.آگاهانه می خواستم از نقاشی منظره فاصله بگیرم و جان مایه ای را بیابم که امضای من باشد، شاعرانگی و بافتاری نوستالژیک اما نو از سوژه ای روایت کنم که دستمایه دیرین نقاشان شناخته شده است ، صدها عکس گرفتم و صدها طرح و اتود زدم تا به این آثار رسیدم.”

بیگناه افزود:” دیدم نخستین چیزی که در حیات به مفهوم سبزینگی و رویش اضافه می‌شود، پرنده‌ها هستند که رابطه مستقیمی با درختان دارند بنابراین من ساعت‌ های بسیاری را صرف نگاه کردن به نوع نشستن پرندها و سنجاب‌ها بر روی شاخه‌های درختان کردم. در واقع تلاش من این بود که بفهمم چگونه یک درخت تعادل خود را حفظ می‌کند؛ البته این دیدگاه بر مبنای روشی علمی نبود بلکه من کاملا از نگاه یک نقاش به مسئله نگاه کردم و سعی کردم کمپوزیسیون را درک نمایم و تفاوت‌ها را ببینم.نکته اصلی این بود که به سوالاتی نظیر اینکه چگونه برگ‌ها از شاخه می‌افتند؟ و یا شاخه‌ها چگونه در باد حرکت می‌کنند؟ با نگاهی هنری پاسخ دهم. البته در کنار این دیدن‌ها اتود نیز می‌زدم و به این ترتیب، طرح‌ها به مرور شکل گرفت.”

ادامه مطلب را اینجا بخوانید.

دیگر رسانه ها

تصاویر بیشتر