رویا شامحمدی

Roya shamohamadi


طرح، رنگ و موضوع ناخودآگاه به سراغم می‌آیند. همه چیز آن چیزی است که در طول کشیدن یک تابلو انسان در محیط اطرافش تجربه و حس می‌کند. بعضی وقت‌ها حتی کارم را با یک رنگ آغاز می‌کنم و بعد به رنگ دیگری می‌رسم.

گاهى تصور می شود یک تکنیک ناب و غیر معمول لازم است تا کارى در خور دیدن خلق شود و یا از موضوعات معمول پرهیز کرد که بتوانى حرف جدیدى مطرح کنى! ولى وقتى به کارهاى ارائه شده از رویا شامحمدى می رسید که پر از تکه چسبانى (کلاژ) و استفاده از خوشنویسى مکرر چند صد ساله نستعلیق و شکسته نستعلیق مواجه می‌شوى می‌بینى، می‌توان به تکنیک و موضوع بها داد و ارزش تکنیک را نیز معنا بخشید. کارهاى این هنرمند مجموعه‌اى غنى از مبانى و هندسه بصرى است که چشم و ذهن مخاطب را تا اعماق خواسته‌هاى هنرمند همراهى می‌کند. استفاده از نگاره‌هاى انسانى و حیوانى از یک طرف و از طرفى خوشنویسى در زمینه آثار، ابزار خوبى براى پیام‌رسانى مورد بهره‌بردارى قرار گرفته. نگاره‌هاى حیوانى و گیاهى آشکار و یا با واسطه به مفهوم مى‌پردازد و خوشنویسى بعنوان یارى‌رسان نوستالژیک و عمق بخشیدن به آثار، رسالت خود را پیش مى‌برد.

خودش درباره‌ی هنرش می گوید:

«این برگ مال کدام درخت بود؟ این رنگ از آن کدام فصل؟ این فرشته از کجای آسمان نگاهم می کرد؟ این کلاغ برروی کدام شاخه نشسته بود؟
به خاطر نمی آورم، به‌خاطر نمی آورید.
چرا که همه برای من غزل گونه ای است رنگین. خاطرات تکه  تکه شده از قدم زدن در خیابانی دور، یا تکه پاره ای گمشده ازرویایی نزدیک،
و می دانم که بیهوده است در جستجوی آن آغاز ندیده بودن، که ما تنها می‌توانیم تماشاگر منظره آخرین اتفاق باشیم.
پس نمی‌خواهم به چیدمان آغازین برگردم. به اشکال و رنگهای منظره نخستین
اکنون آنها هستند نه آنگونه که بودند،
بلکه آنگونه که هستند.»

بیوگرافی

نقاشی از همان کودکی جذابیت خاصی برای من داشت. بهترین نقاشی‌های کلاس همیشه مال من بود. در رشته علوم تجربی تحصیل کردم ولی بعدازاتمام دبیرستان تصمیم گرفتن که علاقه خودم به  نقاشی رابه طور جدی دنبال کنم.
اولین استاد من پروانه اعتمادی بود که مهمترین مشوق من برای باور بیشترخودم در ادامه این هنربود
درسال ۱۳۷۰ وارد دانشکده هنر ومعماری شدم و افتخار کارآموزی از بهترین اساتید رو داشتم. طراحی رابااستاد منوچهرمعتبر واستاد فیروزآبادی آموختم.
نقاشی رابا اساتیدی چون خانم محصص ومرحوم کریم خان زند آغاز کردم. به عکاسی علاقه زیادی داشتم وپاره کردن عکسها وکنارهم  گذاشتن آنها رو با استاد یعقوب عمامه پیج آغاز کردم واین شروع کشف دنیای شگفت انگیز کلاژ برای من بود.
کارهای پایان نامه ام  کار با عکس وکلاژ زیر نظر وراهنمایی یعقوب عمامه پیچ بود. پاره کردن تصاویر همراه با رنگ وخط وفرم، کم کم شیوه ای شد شکل گرفته و تکامل یافته در گذر سالها تغییر که امروزدر کارهایم دیده می‌شود.

رزومه

 متولد ۱۳۴۹

کارشناسی نقاشی از دانشکده هنر ومعماری
شرکت در چندین نمایشگاه انفرادی وگروهی داخل وخارج از کشور

برای مشاهده و خرید آثار موجود رویا شامحمدی کلیک کنید.