نون و القلم – موزه هنرهای اسلامی مالزی ۲۰۱۳

نمایشگاه گروهی خط نقاشی

۱۹ آذر ۱۳۹۲ الی ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۳

نون والقلم عنوان نمایشگاهی است که موزه هنرهای اسلامی کوالالامپور – مالزی از ۱۰ دسامبر ۲۰۱۳ به مدت ۶ ماه از مجموعه ای از آثار خط نقاشی نفیس هنرمندان از کشورهای مختلف به نمایش گذاشت.

این نمایشگاه توسط نجیب تون رزاق، نخست وزیر مالزی به طور رسمی افتتاح شد و آثار خوشنویس‌های ایرانی در نخستین روز با استقبال هنردوستان مالایی و گردشگران خارجی مواجه شد وآثار هنرمندان برجسته ایرانی از جمله عذرا عقیقی بخشایشی، احمد مصطفی، شارزانی، نصرالله افجه‌ای، کرمعلی شیرازی، گلناز فتحی، ابراهیم الفت، محمد بزرگی، بهروز زیندشتی، قربانعلی اجلی، مریم قنبریان، علیرضا محبی، کیارش یعقوبی، علیرضا کریم پور، فریدون امیری، محمدرضا عموزاده، یوسف رضایی، میر یعقوب سنگتراش، احمد محمد پور، عین اله صادق‌زاده، سید علیرضا سعادتمند و محسن دائی نبی به نمایش درآمده است.

در بیانیه این نمایشگاه آمده است:” خوشنویسی معاصر مسامانان و یا هنر زیبا نویسی چون ۱۴۰۰ سال پیش جهان را شگفت زده می کند. خوشنویسی هنر اسلامی سراسر جهان را به هم نزدیک کرده است و به درخشش میراث فرهنگی اش کمک شایانی نموده است. بطور قطع “قرآن کریم” منبع اصلی الهام این صفات زیبای الهی بوده است و بنابراین نقش مهمی در تکامل و ترقی متون عربی و تطابق آن با دیگر زبان ها بازی کرده است. با این وجود در دنیای معاصر، خوشنویسی اسلامی از شیوه های سنتی فراتر رفته  و مدیوم ها، فرم ها، محتواها و طرح های جدید را آزموده است و حروف و کلمات ابعاد و الهامات نوینی را پذیرفته اند. نمایشگاه حاضر آثار عرفانی و رمزآلود ۳۶ هنرمند را از ۸ کشور متفاوت به نمایش می گذارد چنانچه هر اثرمی تواند نماینده گفتگوی ایده ها و منعکس کننده تغییرات جهانی باشد