چگونه رزومه هنری بنویسیم؟

رزومه هنری سند مختصری است که دستاوردهای کلیدی آکادمیک و حرفه ای یک هنرمند را فهرست می‌کند. هنرمندان از رزومه و یا .C.V خود برای ثبت نام برنامه‌های رزیدنسی، درخواست برگزاری نمایشگاه‌ و یا درخواست شغل استفاده می‌کنند. قبل از نوشتن رزومه بایستی اطلاعات خود را جمع‌آوری، منظم و ثبت کنید. اطلاعات مورد نیاز برای رزومه شامل این موارد است: اطلاعات تحصیلی، سوابق کاری و تدریسی، جوایز و افتخارات، سوابق فروش در حراج های ملی و بین المللی (در صورت وجود) و مدارک شرکت در نمایشگاه های انفرادی و گروهی. بعنوان یک هنرمند حرفه‌ای توصیه می‌شود که از زمانی که تصمیم گرفتید هنر را به عنوان یک حرفه دنبال نمایید، کلیه مدارک از قبیل بروشورها، کاتالوگ‌ها، گواهینامه‌های شرکت در رویدادهای هنری و هر چیزی که ثابت می‌کند شما در رویدادی نقش داشته‌اید را ثبت و نگهداری کنید و سپس در سندی مشابه این فرمت رزومه اطلاعات خود را فهرست بندی کنید. در ادامه قدم به قدم این مراحل را با هم مرور می‌کنیم.

شیوه‌ی رزومه نگاری

ابتدا تمامی اطلاعات مربوط به تحصیلات آکادمیک، سوابق حرفه‌ای و نمایشگاه‌های خود را فهرست کنید و سپس مدارک، بروشورها، کاتالوگ ها و سایر مدارک مربوط به آنها را جمع آوری و مرتب نمایید. اطلاعات را با توجه به دسته بندی های زیر و به ترتیب گفته شده برای هر دسته استخراج و یادداشت برداری کنید.

۱- تحصیلات و دوره ها

سوابق تحصیلی خود را از آخر به اول به این ترتیب یادداشت کنید:

سال فارغ التحصیلی – عنوان مدرک، نام دانشگاه/موسسه آموزشی، شهر
بعنوان مثال
۱۳۹۹ – کارشناسی ارشد پژوهش هنر، دانشگاه تهران، تهران
۱۳۹۶ – کارشناسی نقاشی، دانشگاه تهران، تهران
۱۳۹۲ – کاردانی نقاشی، دانشگاه تهران، تهران

و الی آخر…

می توانید دوره های حرفه ای خود را نیز در این قسمت بگنجانید. بعنوان مثال:
۱۳۹۳ – دوره فوق ممتاز خوشنویسی، انجمن خوشنویسان ایران
۱۳۹۱ – دوره ممتاز خوشنویسی، انجمن خوشنویسان ایران
و الی آخر…

۲- فعالیت‌های حرفه‌ای

سوابق حرفه‌ای خود را از آخر به اول به این ترتیب یادداشت کنید:
از سال… تا سال ….. – عنوان حرفه، نام محل اشتغال
بعنوان مثال:
۱۳۹۵ تاکنون – مدرس دوره گرافیک، مجتمع فنی تهران
۱۳۹۲تا ۱۳۹۵ – استادیار دروس گرافیک و طراحی، دانشگاه آزاد تهران
و الی آخر…

۳-جوایز و افتخارات

جوایز و افتخارات شما بخش مهمی از رزومه به شمار می‌روند و لازم است که این اطلاعات خود را نیز به این شیوه فهرست کنید و همان ترتیب آخرین به اولین را رعایت نمایید:

سال – عنوان جایزه، نام ارگان اهدا کننده
بعنوان مثال:
۱۳۹۸ – جایزه نفر اول جشنواره هنرهای تجسمی فجر، بخش مجسمه، تهران
۱۳۹۶ – جایزه نفر سوم هفتمین بی ینال مجسمه سازی، تهران
و الی آخر…

۴- نمایشگاه های انفرادی

سوابق شرکت در نمایشگاه های انفرادی خود را نیز به ترتیب آخرین به اولین ثبت نمایید:
سال – عنوان نمایشگاه، نام گالری، شهر
بعنوان مثال:
۱۳۹۸ – میان لحظه و خاک، گالری مژده، تهران
۱۳۹۶ – ضربه دوازدهم، گالری مژده، تهران
و الی آخر…

رزومه هنریو همین فرمت را برای نمایشگاه‌های گروهی نیز رعایت کنید. می توانید اطلاعات مربوط به فروش در حراج‌ها، سوابق چاپ کتاب و مقالات پژوهشی و هر مطلب باارزشی که می‌تواند رزومه شما را غنی‌تر کند به آن اضافه کنید.
در مرحله سوم و آخر در فرمتی مانند این الگو رزومه خود را تایپ کنید.

چند نکته‌ی مهم پایانی

۱-  از المان های گرافیکی و طراحی جذاب و متفاوت برای زیباترشدن ظاهر رزومه خود استفاده کنید.

۲- امروزه تکنولوژی به شیوه های مختلف به بهتر دیده شدن شما کمک می‌کند پس از امکانات گسترده آنها غافل نشوید. بعنوان مثال، با الصاق لینک شبکه های اجتماعی، وبسایت و ایمیل خود امکان دسترسی سریع به آنها را برای هر ارگانی که رزومه خود را برای آنها ارسال می‌کنید فراهم آورید.

۳- انتخاب و درج عکس پرتره مناسب از خودتان هم عامل موثر دیگری است که بهتر است به آن توجه کنید و از عکس حرفه ای و مناسبی استفاده نمایید.

 فراموش نکنید این رزومه به عنوان بخشی از پورتفولیوی هنری شما استفاده می‌شود و همچنان که در حرفه‌ی هنری خود پیشرفت می‌کنید می‌توانید موارد جدید را به لیست اضافه کنید و به این ترتیب همواره رزومه‌ای به روز خواهید داشت. در پایان توصیه می‌شود که همیشه ترجمه‌ای انگلیسی از رزومه خود داشته باشید تا هر زمان که لازم شد از آن استفاده کنید و فرصت‌های طلایی و گذرای بی‌شمار دنیای هنر را اعم از دعوت به نمایشگاه‌ها،  جشنواره‌ها، آرت فرها، بی‌ینال ها، و مسابقات و غیره را به واسطه آماده نبودن رزومه از دست ندهید. علاوه براین، فراموش نکنید که گالری‌ها و سایر ارگان‌های حرفه‌‌ای هنر همواره از هنرمندانی که پورتفولیو و رزومه مرتب و منظمی دارند به مراتب بیشتر استقبال می‌کنند. در واقع این یکی از فاکتورهای تعیین کننده در دنیای حرفه‌ای هاست و نشان دهنده‌ی اینست که شما برنامه و نظم مشخصی برای شغل و حرفه خود دارید.