قیمت‌گذاری آثار هنری

nooshin karimi

گردآوری و ترجمه
نوشین کریمی

 

هر بار که اخبار فروش‌های نجومی از حراج‌ها و یا قیمت‌های سرسام‌آور از آثار هنری بر سر زبان‌ها می‌افتد بحث داغ شیوه‌ی قیمت‌گذاری آثار هنری برای عموم مردم مطرح می‌شود و این سوال همیشگی که «این قیمت‌ها از کجا می‌آیند؟». آنچه بیشتر مردم به آن توجه نمی‌کنند مسیر طولانی و دشواری است که هنرمندان و آثارشان طی می‌کنند تا به این جایگاه‌ها برسند.

art Evaluation
حراج بونامز دبی – ۲۰۱۲

از زمانی که آثار هنری به عنوان یک کالای دارای ارزش مالی و قابل خرید و فروش پذیرفته شدند و مخاطبان و بازار هدف خود را یافتند مبحث قیمت‌گذاری هنر نیز به وجود آمد. اما همواره معیارها و شیوه‌های ارزش‌گذاری هنر چه برای هنرمندان و چه برای خریداران پیچیدگی‌ها و ظرافت‌های خاص خود را داشته است و به آسانی ارزش‌گذاری بر روی دیگر کالاها نیست. ماهیت فرهنگی و ارزشی هنر و وجه احساسی و عاطفی هنرمند در قبال تولیداتش باعث می‌شود که ارزش گذاری پولی برای آن دشوار گردد. علاوه بر تاثیر استعداد و قریحه واحساسات و عواطف هنری، منحصر به فرد بودن اثر هنری و این واقعیت که به مانند آن در جهان تنها یکی (و یا در مورد آثار هنری چند نسخه‌ای نظیر عکس تعداد محدودی) از آن وجود دارد، منجر به نگرش دیگری درباره قیمت‌گذاری هنر می‌شود و به همین دلیل است که آثار هنری کالاهایی هستند که وقتی دست دوم می شوند بهای بالاتری پیدا می‌کنند. در حقیقت هر چقدر که از عمر آنها بگذرد با ارزش‌تر می‌شوند. اما به هر تقدیر در طی زمان، هنر نیز به مانند دیگر محصولات شیوه‌ها و معیارهای قیمت گذاری خود را پیدا کرده است و افراد متعددی علاوه بر خالق اثر هنری بر این رویه تاثیر می‌گذارند که از این میان می‌توان به اساتید و هنرمندان مطرح هر سبک، کارشناسان و متخصصان، گالری‌دارها، مجموعه‌داران، دلالان بازار هنر و خانه‌حراج‌ها اشاره کرد.

از این رو، قیمت‌گذاری آثار هنرمندان تازه‌کار و هنرمندان باسابقه و اساتید و اسطوره‌های دنیای هنر به شیوه‌های کاملا متفاوتی انجام می‌شوند. در این مطلب مروری کوتاه بر تفاوت این رویه ها خواهیم داشت.

قیمت‌گذاری آثار هنری هنرمندان تازه‌کار

وقتی کسی هنر را به عنوان پیشه خود برمی‌گزیند در مقطعی مجبور خواهد شد که برای آثار خود بهایی تعیین کند. در ابتدا این امر برای بسیاری از هنرمندان تازه‌کار دشوار و پیچیده است اما با دانستن شاخص‌ها و معیارهای ارزیابی آثار هنری به مرور می‌آموزند که چگونه با بازار پر از رقابت هنر تعامل کنند. معیارهای تعیین کننده در این مرحله عبارتند از:

۱- هزینه تولید اثر

پیش از هر چیز هنرمندان بایستی از میزان هزینه و زمان مصرفی برای خلق اثر خود آگاهی داشته باشند. به این معنی که از ابتدای ساخت یک مجموعه بایستی زمان صرف شده برای هر اثر و مقدار متریال مورد استفاده (بوم، رنگ، ابزار و قلم و مو و غیره) برای آن را در جایی ثبت کنند. علاوه بر این هنرمند بایستی برای خود اجرتی برای هر ساعت کار کردن در نظر بگیرد که این مبلغ با توجه به رزومه و سابقه و توانایی او تعیین می‌گردد. در ادامه با استفاده از فرمول ساده‌ی:

(تعداد ساعات صرف شده برای خلق اثر x اجرت هنرمند برای هر ساعت) + هزینه تمام شده مواد مصرفی

می تواند بهای پایه اثر خود را به دست آورد. اجاره استودیو و در نظر گرفتن حاشیه سود بازاریابی و سایر هزینه‌های جانبی نیز می‌توانند بر این قیمت تاثیر بگذارند.

art evaluation
استودیوی احد قدیری

۲- شناخت سبک خود، بازار هدف و رقبا

در مرحله بعد هنرمند بایستی به ضریبی برسد که تعیین‌کننده جایگاه او در بازار هنر است. شناخت سبک خود و اینکه تا چه اندازه این سبک خاص و منحصر به فرد است عنصری تعیین کننده در این مورد می‌باشد. به عنوان مثال هنرمندی که نقاشی کلاسیک می‌کشد بازار هدف و رقبای کاملا متفاوتی از هنرمند سبک آبستره یا خط نقاشی دارد. علاوه بر این جغرافیای منطقه نیز در قیمت‌گذاری بسیار تاثیرگذار است. اگر شما هنرمندی ایرانی هستید و در خارج از کشور زندگی می‌کنید بدون شک بهای اثر شما در کشور محل سکونت‌تان در مقایسه با  ایران به دلیل شرایط مختلف اقتصادی تفاوت‌های چشم‌گیری خواهد داشت. پس از شناختن بازار هدف خود هنرمند می تواند با شناخت رقبا و سایر هنرمندان هم‌سطح خود و مقایسه آثارش به درک بهتری از میزان این ضریب در قیمت گذاری آثار برسد.

۳- اهمیت رزومه و سابقه هنری

در هنگام مقایسه خود با سایر هنرمندان رقیب در نظر گرفتن سابقه هنری، منحصر به فرد بودن هنر، توانایی ها و سطح تکنیک و مهارت ها و شباهت میان آثار اهمیت ویژه ای دارد. اگر بهای پایه اثر که در بند ۱ به آن اشاره شد تفاوت معنی داری با قیمت رقبا داشته باشد به این معنی است که بایستی تغییرات و تعدیلاتی در آن صورت بگیرد. به روز بودن و آگاهی از آخرین نمایشگاه‌ها و قیمت‌ها اصل مهمی در تعیین بهای آثار است که کمک می‌کند هنرمند همواره با جریان بازار حرکت کند و از آن عقب نماند و یا احیانا جلوتر از توان و کشش بازار حرکت نکند.

۴- تعداد آثار مجموعه

علاوه بر اهمیت خاص و منحصر به فرد بودن آثار، تعداد آنها نیز عامل بسیار مهمی در تعیین قیمت هستند. اینکه مجموعه‌ای شامل صد اثر باشد یا ده اثر به نوعی دیگر بر تعیین محدوده قیمت تاثیر می‌گذارد. نوع اثر هنری، اینکه نقاشی، مجسمه، عکس و یا چاپ باشد هم فاکتور تاثیرگذاری بر قیمت آثار است. نقاشی‌ها و آثار خوشنویسی و خط نقاشی عموما تنها در یک نسخه تولید می‌شوند و بنابراین بهای گرانتری در مقایسه با عکس و یا چاپ‌ها دارند که در نسخه‌ها (ادیشن‌های) متعدد اما محدودی عرضه می‌شوند. تعداد نسخه‌ها هم با توجه به سابقه هنرمند و موارد مختلف دیگر تعیین می‌شوند و هر چه تعداد آنها کمتر باشد قیمت بیشتری دارند. مجسمه‌ها هم ممکن است در ادیشن‌های مختلف و یا متریال متفاوت قیمت‌های مختلفی داشته باشند. بطور کلی نسخه های بالاتر یک اثر هنری از نسخه اولیه آن به نسبت یکسانی که آن هم بر اساس سابقه و جایگاه هنرمند تعیین می‌گردد، گرانبهاتر تعیین می‌شوند. بعنوان مثال، یک هنرمند عکاس شناخته شده ممکن است از هر عکس خود بیست نسخه منتشر کند که هر نسخه ده درصد از نسخه پیشین آن گرانبهاتر است.

استودیوی سعید احمدزاده
استودیوی سعید احمدزاده

۵- نقش ابعاد، وزن و هزینه‌های جابجایی اثر بر قیمت‌گذاری آثار هنری

هر چه اثری بزرگتر و سنگین‌تر باشد هزینه های حمل و نقل، جابجایی و ارائه و فروش آن بالطبع بیشتر شده و این امر بر بازار هدف و تمایل مشتریان به خرید آن نیز اثر تاثیر می ‌گذارد. این مسئله علاوه براینکه در ابتدای تصمیم گیری به خلق اثر باید مورد توجه قرار بگیرد و در تعیین بهای پایه اثر هم موثر است. در مراحل بعدی نیز هزینه‌های دیگری مثل انبارداری و بسته‌بندی و غیره به هنرمند، گالری‌دار، نماینده و در نهایت خریدار تحمیل می‌کند.

۶- تعیین کنندگان قیمت آثار هنری

در نهایت نظر اساتید و خبرگان این بازار و از همه مهمتر گالری‌داری که قصد بازاریابی، نمایش و فروش آثار هنرمند را دارد بهای نهایی آثار را برای شروع فعالیت حرفه‌ای در بازار هنر تعیین می‌کنند. پذیرا بودن و اعتماد به تشخیص و قضاوت گالری‌دار و آغاز با قیمت‌های مناسب و منطقی هنرمند را از خطر آسیب دیدن بازار هنر وی محافظت می‌کند. هنرمندی که با قیمتهای غیرمنطقی فروش آثارش را شروع می کند در بهترین حالت با بهره‌گیری از اصالت و نوآوری آثارش درآمد کوتاه مدتی خواهد داشت و پس از آن قادر به افزایش بهای آثارش نخواهد بود چرا که به دلسردی مخاطبین منجر می‌شود. رشد بازار هر هنرمند بهتر است که به صورت پلکانی و همگام با رشد کیفیت هنر وی صورت بگیرد. بنابراین هنرمندی که آثار با کیفیت خود را در ابتدا با قیمت‌های وسوسه کننده و مناسب عرضه می‌کند توجه‌ها را به سوی خود جلب کرده و احتمال فروش تعداد بیشتری از آثارش را بالا می‌برد. از این پس، اقبال هنرمند در پذیرفته شدن از سوی مخاطبان و افزایش تقاضا برای خرید آثار در کنار نوآوری و پیشرفت مداوم بر روند افزایشی بهای آثار او اثر می‌گذارند.

۷- تاثیر بهبود سابقه حرفه ای در قیمت گذاری آثار هنری

پویایی و رشد پیوسته هنرمند و غنای روزافزون رزومه هنری در مراحل بعدی فاکتورهایی هستند که بر رشد بهای آثار هر هنرمند موثرند. با شرکت و موفقیت مداوم در جشنواره‌ها و رقابت‌های معتبر ملی و بین المللی، مشارکت در نمایشگاه‌های گروهی متعدد، برگزاری نمایشگاه‌های انفرادی و ارائه آثار جدید، مفهومی و بدیع، فروش آثار هنرمند در حراج‌های معتبر، چاپ کتاب آثار و انتشار مطالب و نقدهای مثبت در رسانه‌ها و جراید مهم، حضور مستمر در فضاهای مجازی برای بهتر و بیشتر دیده و معرفی شدن بصورت سیستماتیک و اصولی و از همه مهمتر مطالعه گسترده و هدفمند در مورد هنر خود، هنرمند تعیین کننده میزان ارتقا و رشد جایگاه خویش و بالطبع بهبود سطح استقبال از آثارش خواهد بود. تجربه مثبت، آمار و ارقام و نمودارهای فروش آثار که توسط نماینده و یا گالری ثبت و رصد می‌شوند زمان مناسب برای افزایش قیمت آثار را در مقاطع مختلف تعیین می‌کنند.

ارزیابی بهای آثار اساتید و هنرمندان مطرح

هنرمندانی که جایگاه محکم و تثبیت شده‌ای در جامعه و بازار هنر پیدا می‌کنند به تدریج در فضای بین المللی نیز شناخته می‌شوند و آثارشان به موزه‌ها و مجموعه‌های افراد شناخته شده راه می‌یابند. آثار آنها در خانه‌حراج‌های معتبر پیوسته به فروش می‌رسد و در این مقطع عوامل دیگری تعیین‌کننده میزان رشد بهای آثار آنها خواهند بود. میزان اقبال فروش آثار هنرمندان در حراج های داخلی نظیر حراج تهران و بازخورد مثبت منطقه‌ای منجر به پذیرش آثار ایشان در حراج‌های بین‌المللی مانند کریستیز، ساتبیز، بونهامز و غیره می‌شود و از آن پس نمودارهای فروش و آمار و ارقام هستند که تعیین‌کننده قیمت جهانی این آثار خواهند بود.

حراج کریستیز - 2012
حراج کریستیز دبی – ۲۰۱۲

وقتی اثری از یک هنرمند شناخته شده برای فروش به یک گالری ارائه می‌شود اولین قدم در تعیین بهای حدودی آن مراجعه به پایگاه داده‌های نتایج حراج‌های پیشین است. اینکه اثری قبلا در حراجی معتبر ارائه شده و فروخته شده و یا نشده باشد، مدارک اصالت اثر (پرووننس – Provenance) و یا شناسنامه‌ی اثر (سرتیفیکیت – Certificate) قابل اعتماد داشته باشد، سوابق فروش آن موجود باشد و یا اینکه احیانا به حیثیت هنرمند و یا اثرش خدشه ای وارد آمده باشد یا خیر، کیفیت و سلامت اثر، نحوه ارائه و موارد تکنیکی و تخصصی اجرای اثر و غیره از دیگر مسائلی هستند که کارشناسان گالری هنگام تعیین قیمت اثر در نظر می‌گیرند. نکته قابل توجه این است که شیوه‌های قدیمی و پیشین و تکیه صرف به تجربه دیگر چندان کارآیی ندارند و در نظر گرفتن داده ها و اطلاعات پایگاه‌های اطلاعاتی معتبر از قبیل آرت پرایس، آرت نت و غیره از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

علاوه بر آنچه گفته شد، تغییرات سیاسی و اقتصادی کشورها نیز بر قیمت آثار هنری همچون سایر کالاها تاثیر می‌گذارند با این تفاوت عمده که برخلاف بازارهای بورس، قیمت جهانی نفت و فلزات باارزش که تابع مستقیمی از تصمیمات دولت ها هستند و ممکن است با کاهش و افزایش‌های شدید و ناگهانی روبرو شوند، بازار هنر تنها در پاسخ به وضعیت اقتصادی هر منطقه ممکن است دچار رکود و یا افزایش های یکباره دوره ای شود اما عموما از روند کاهشی پیروی نمی کند. یعنی اگرچه ممکن است با توجه به شرایط اقتصادی میزان فروش هنر کاهش پیدا کند اما قیمت آثار هنری هرگز پایین نمی‌آیند.

شرایط خاص تنها می‌توانند بر بازار و قیمت های یک هنرمند بخصوص در مقاطعی تاثیر منفی بگذارند. به عنوان مثال رسوایی‌های مختلف از قبیل افشای جعل اثر، احتمال بی‌کیفیت و یا کپی بودن برخی آثار، مشکلات حقوقی وارثان هنرمندان و صاحبان مجموعه‌ها و یا هر نوع بی‌آبرویی اخلاقی که منجر به واکنش منفی خریداران و در نهایت بازار هنرمند بشود. اما این مسائل صرفاً مختص همان هنرمند بوده و عموماً بر وضعیت کلی بازار هنر تاثیر منفی نمی‌گذارند.

نمونه نمودار رکوردهای فروش یک هنرمند در حراج‌های بین‌المللی
نمونه نمودار رکوردهای فروش یک هنرمند در حراج‌های بین‌المللی