چرا اثر هنری بخریم؟

 

توصیه های یک گالری دار

چه اخیرا یک خانه جدید خریده باشید و قصد تغییر دکوراسیون داشته باشید و چه صرفا مایل باشید  حال و هوای فضای منزلتان را عوض کنید، یکی از بهترین راه ها اینست که با یک اثر هنری شخصیت و روحیه جدیدی به دیوار مرکز توجه تان ببخشید. بیشتر فروشگاههای تزیینات منزل مثل آیکیا و غیره دکوراسیون های دیواری می فروشند و به آسانی می توانید چندتایی وسایل دکوری با پرستیژ و شخصی پیدا کنید. ولی در واقع از این فروشگاهها چی می خرید؟

در این نوشته، مروری بر تفاوت های بین آثار هنری تولید انبوه و آثارهنری اورجینال انجام می دهیم تا بدانیم چرا بهتر است اثر هنری اصلی بخریم.

اثر هنری اورجینال یا هنرهای زیبای اصیل به این دلیل که خلاقانه  هستند “اورجینال” نامیده نمی شوند بلکه به این علت که “تنها یکی ازآنها” وجود دارد اورجینال هستند؛ برعکس آثار کپی و تولیدی  مثل  چاپ و یا پوستر که بصورت انبوه توسط ماشین آلات کارخانه ای تولید می شوند. به همین علت آثارهنری اورجینال عموما خیلی گرانتر از کپی ها هستند.

مثلا مونالیزا یک اثر هنری اصلی است که ملیون ها کپی ارزان قیمت ازروی آن تولید و فروخته می شود اما قیمت این کجا و آن کجا؟؟

در این میانه بین آثار هنری اصلی و کپی، “ادیشن های محدود”عکس های عکاسان قرار می گیرند. بسیاری از عکاسان و هنرمندان گرافیست تنها تعداد محدودی (بین ۱ تا ۲۰۰) ادیشن از کارشان را چاپ می کنند. هر چقدر تعداد ادیشن ها کمتر باشد اثر هنری گرانتر خواهد بود.

به سه دلیل اثر هنری اورجینال از اثر هنری کارخانه ای گرانتر است:

 کمیاب بودن

طبیعت منحصر به فرد بودن اثر هنری اصل، آن را کمیاب می کند. درست مثل  خود شما. ورژن دیگری از شما، از این اثر هنری، جای دیگری وجود ندارد و همین شما راخاص و ارزشمند می کند. و حق داشتن این تنها ورژن “زنده” از اثر هنری  یعنی اینکه باید پول بیشتری بابت آن بپردازید. به هرحال اگر هزاران نفر اثر هنری  مشابهی داشته باشند، آن اثر دیگر منحصر به فرد نیست. به همین دلیل هم ورژن های تولید انبوه فروشگاهها ارزان تر هستند. خریداران آثار هنری تمایلی ندارند که برای  خرید چنین کالاهای “معمولی و دم دستی” پول خرج کنند.

دشواری خلق

وقتی اثر هنری انبوه تولید می کنید، کافیست که دستگاهی را مثل یک  پرینتر بزرگ تنظیم کنید تا در لحظه چندین کپی برایتان تولید کند. طبیعت مکانیکی  این آثار اجازه تولید انبوه آنها را در لحظه می دهد. در حالیکه تولید آثار هنری  اصل زمان زیادی می برد. هنرمند، ساعتها، روزها، ماهها و بعضا سالها زمان صرف می کند تا اثر هنری اش را به اتمام برساند. به دلیل اینکه خلق اثر هنری زمان زیادی می طلبد و یا کسب تکنیک خلق این هنر به آسانی ممکن نیست، هنرمند ناچار است دستمزد بیشتری طلب کند که درآمد کافی برای زندگی به دست آورد.

کیفیت

تولید در تعداد زیاد کیفیت چاپ را پایین می آورد و کارهای کپی ضعیف می شوند. هیچ تکنولوژی قابل خریداری وجود ندارد که بتواند لایه های رنگ و روغن راچنان روی هم قرار دهد که به زیبایی و ظرافت پارچه بوم، بافت خلق کند. به همین دلیل چاپ ها و دیگر تولیدات انبوه با استفاده از مواد ارزان ساخته می شوند که ظاهر صاف و مسطح تری نسبت به اثر اصلی به وجود می آورد. اثر هنری اورجینال به دست هنرمند آفریده می شود که بطور قطع از کیفیت زیباتر و تکامل دقیق تری بهره می برد.

 

چه زمانی اثر هنری بخریم؟

افراد عادی کلکسیونرهای مولتی ملیونر نیستند. برای بیشتر افراد، خرید اثر هنری منحصر به یک خرید اتفاقی در یک فروشگاه لوازم منزل و یک تصمیم آنی در یک  بازار دست دوم یا یک نمایشگاه صنایع دستی است. درحالیکه وقتی شما تصمیم دارید فضایی را دکور کنید، با دانستن اینکه به دنبال چه هستید، چقدر می خواهید هزینه  کنید و این اثر هنری در کجای فضا قرار می گیرد، می توانید تصمیم درستی برای خریداثر هنری خود بگیرید.

رازی که درباره خرید اثر هنری وجود دارد و اکثرا از آن بی خبرند ایناست که لازم نیست شما یک میلیونر باشید تا بتوانید یک اثر هنری اصلی و باکیفیت  بخرید. بسیاری از گالری ها حتی در نیویورک و لندن آثار هنری با قیمت های مناسب ترهم ارائه می دهند. حتی می توانید از انها تخفیف هم بگیرید!! با اینکه فرآیند پیدا کردن و خرید  اثر هنری می تواند وقت گیر وهزینه بر باشد اما مزایای بسیار آنها نسبت به خرید آثار کپی ارزش امتحان کردنش رادارد.

 

مزایای خرید اثر هنری

 

زیبایی شناسی

فایده خرید اثر هنری چیست اگر که جلوه  اتاق نشیمن شما را چند برابر نکند؟ اثر هنری اورجینال دست ساز است، هر رنگ آن با وسواس انتخاب  و با دست نقش شده است. کپی های تولید انبوه  به جای رنگ روغن و رنگ های اکریلیک از جوهرهای تجاری استفاده می کنند و توسط ماشین ها چاپ می شوند. حتی  گاهی اثر هنری کپی شما از نزدیک پیکسلی و دیجیتالی دیده می شوند. آثار اصلی هرگز چنین خطری ندارند و حتی آماتورترین خریدار اثر هنری هم می تواند تفاوت بین این دورا تشخیص دهد.

 

اصالت

یک اثر هنری منحصر به فرد فضای شما را متعلق به خودتان می کند. چندبارتا به حال یک وسیله دکوری مشابه مارک مثلا آیکیا را در خانه دوستان جورواجورتان دیده اید؟ حتی اگر اثر هنری اصلی که می خرید از یک هنرمند شناخته شده نباشد، اصالت اثر حسی از تمول و تشخص به اتاق نشیمن تان می بخشد.

 

عمق

آثار هنری اصیل به معنای واقعی کلمه عمق دارند. اثر هنری چه روی چهارچوب و چه قاب شده خود را از دیوار می کند. به  عبارت ساده تر این عمق همیشه قویتر از یک پوستر معمولی فضای اتاق را پر می کند.

 

داستان اثر

همیشه مکالمه درباره اثر هنری اصیل خیلی طولانی تر از اینست که “اوه، من از فلان فروشگاه خریدمش”.هرچه باشد خرید یک اثر هنری نوعی ماجراجویی ست. ممکن است به دفعات هنرمند را ملاقات کرده باشید، داستان پشت اثر را شنیده باشید و حس پشت آن را درک کرده باشید. شاید آن را در یک تعطیلات در یک گالری هنری دیده باشید. چرا که فرآیند خرید اثر هنری اورجینال بسیار متفاوتتر از خرید کالاهای کارخانه ای است، معمولا انتظار دارید  که در نهایت داستان فوق العاده ای از آن برای  تعریف کردن داشته باشید. نه تنها این قصه ها مهمانان تان را تحت تاثیر قرار می دهند بلکه آنها هم کمک می کنند که ارتباطات قویتری بین شما و اثر هنری محبوب تان ساخته شوند.

 

عنصر احساسات

ظاهر با کیفیت تر، اصالت، عمق و داستان پشت اثر هنری همگی دست به دست هم می دهند که ارتباط عاطفی عمیقی بین شما و اثر هنری اصیلی که خریداری نموده اید بسازند. این واقعیت محض که آثار هنری اصیل  گرانبها تر هستند به این معناست که شما قطعا ارتباطی با آن برقرار کرده اید در غیراینصورت آن را نمی خریدید. به این ترتیب، وقتی شما اثر هنری اصیل می خرید اطمینان  دارید که مجموعه شما از آثار باارزش تشکیل شده باشد و نه خریدهای ناگهانی که ارزانترند اما تزیینات کم ارزشی هستند که دیوار های فضای شما را پر می کنند اما درحقیقت با شما “حرف نمی زنند.”

 

ارزش سرمایه گذاری

خرید اثر هنری از آن جهت عالی ست که اغلب ارزششان حفظ می شود. برخلاف مبلمان و ظروف سفالی، آثار هنری علیرغم خرید و فروش شدن مکرر”دست دوم” به حساب نمی آیند. برعکس اگر خرید درست و هوشمندانه ای انجام داده باشید، اثر هنری دیوار اتاق پذیرایی شما سالها بعد حتی ارزش بیشتری از زمان خریدش پیدا خواهد کرد.

 

پس کی اثر هنری کپی بخریم؟

  • وقتی بودجه محدودی برای دکوراسیون دارید یکی دو عدد اثر هنری اورجینال به فضای شما شخصیت زیادی می دهد، اما باز هم ممکن است فضای خالی زیادی روی دیوار داشته باشید که در این قسمت ها آثار کپی یا تزیینات دیواری معجزه می کنند.
  • در صورتی که یک اثر هنری معروف به شما الهام و انگیزه می دهد – مثلا اگر هربار که به یک پوستر کپی از نقاشی گوستاو کلیمنت نگاه می کنید حال تان خوب می شود، ایده خوبی ست که یکی از آن داشته باشید.
  • برای فضاهای موقت مثل کیوسک های محل کار، اتاق خوابگاه و شبیه آنها. گاهی اوقات تلاش برای پیدا کردن اثر هنری درست و آویزان کردنش در یک فضای موقتی ارزشش را ندارد. پوسترها و هنرهای تزیینی برای این شرایط عالی هستند.
  • برای فضاهای درهم برهم که قرار دادن یک اثر هنری ممکن است موجب آسیب دیدن آن شود یا اتاقی که خیلی مرطوب است یا بخاطر تجمع گرد وغبار یا دود تنباکوهوای کثیفی دارد؛ شما می توانید این مناطق را با آثار هنری ارزان تر یا چاپی دکور کنید.
  • برای اتاق کودکان – کودکان دائما در حال رشد هستند و اولویت هایشان تغییر می کنند. یک وسیله تزیینی ارزان قیمت تر به اتاقشان شخصیت می بخشد بدون اینکه برای هربار تغییر دکوراسیون ورشکسته شوید!

 

از کجا اثر هنری بخریم؟

اگر ندانید که از کجا باید خرید کنید فکر پیدا کردن خرید اثر هنری اصیل به نظر مشکل می آید. خوشبختانه، اثر هنری اورجینال از آنچه شما فکر می کنید در دسترس تر است. دفعه بعد که به دنبال اثر هنری می گردید، به اینجاها سر بزنید:

گالری های هنری

نمایشگاههای هنری

حتی می توانید آنلاین خرید کنید. حواستان به اخبار روزنامه های محلی برای نمایشگاهها و اتفاقات هنری باشد. وقتی سفر می کنید، حتما به رویدادهای هنری کشور مقصدتان سری بزنید و طعم هنرهای خارجی را هم بچشید!

 

اگر مایل هستید درباره کلکسیون آثار هنری تان توصیه حرفه ای بگیرید با ما در تماس باشید.

 

راستی قصه اثر هنری مورد علاقه شما چیست؟

 

ترجمه شده از https://www.art-mine.com/collectorscorner/why-buy-origina