کرگدن ها۲ – ۱۳۹۹

در این مجموعه تلاش کرده ام تا مسئله ی حیات کرگدن های آفریقایی و انقراض آن ها را به دست بشر به تصویر بکشم .
در چند سده ی اخیر، برخی باورهای عامیانه از جمله اعتقاد به خواص داروئی عاج کرگدن و همچنین استفاده از آن در برخی صنایع، از جمله صنایع دستی سود آور، صنعت مد و فشن، صنعت تبلیغات، صنایع پزشکی و داروسازی و غیره سبب توجه بشر به این گونه ی نادر شده است. همین موضوع به نوبه ی خود سبب کشتار های گسترده ی این حیوان در دشت های آفریقا و حتی انقراض برخی گونه ها ی کمیاب کرگدن شده است. هر چند مسئله ی حفظ و نگهداری کرگدن ها و نجات آن ها از خطر انقراض، موضوعی است که نیاز به همکاری های همه جانبه ی بین المللی دارد، لیکن سعی من بر این است تا در جایگاه خود به عنوان هنرمند ،دست کم به این بحران زیست محیطی بی تفاوت نباشم و در حد توان خود، این دغدغه را به تصویر بکشم.
تکنیک های هنری به کار رفته در خلق این آثار، پیوند مستقیمی با موضوع کرگدن ها و شکار آن ها دارد. حجم های ناقص و نصفه ی به کار رفته در تابلوها، تلویحا اشاره ای به کشتار این گونه ها دارند. همچنین تکرار تصویر عاج کرگدن در تابلو و حالت معلق آن در واقع گوشه چشمی است به موضوع تجارت جهانی عاج که بین همگان دست به دست می شود.
خلاصه ی کلام آن که برای من، طبیعت و گونه های حیوانی، همگی به منزله ی سوژه های زنده و جذابی هستند که پرداختن به آن ها در کنار رسالت هنری،یک وظیفه ی انسانی نیز محسوب می شود.