کرگدن ها۲ – ۱۳۹۹

در این مجموعه تلاش کرده‌ام تا مسئله‌ی حیات کرگدن‌های آفریقایی و انقراض آنها را به دست بشر به تصویر بکشم.
در چند سده‌ی اخیر، برخی باورهای عامیانه از جمله اعتقاد به خواص داروئی عاج کرگدن و همچنین استفاده از آن در برخی صنایع، از جمله صنایع دستی سودآور، صنعت مد و فشن، صنعت تبلیغات، صنایع پزشکی و داروسازی و غیره سبب توجه بشر به این گونه‌ی نادر شده است. همین موضوع به نوبه‌ی خود سبب کشتارهای گسترده‌ی این حیوان در دشت‌های آفریقا و حتی انقراض برخی گونه‌های کمیاب کرگدن شده است. هر چند مسئله ی حفظ و نگهداری کرگدن‌ها و نجات آنها از خطر انقراض، موضوعی است که نیاز به همکاری‌های همه جانبه‌ی بین المللی دارد، لیکن سعی من بر این است تا در جایگاه خود به عنوان هنرمند، دست کم به این بحران زیست محیطی بی‌تفاوت نباشم و در حد توان خود، این دغدغه را به تصویر بکشم.
تکنیک‌های هنری به کار رفته در خلق این آثار، پیوند مستقیمی با موضوع کرگدن‌ها و شکار آنها دارد. حجم‌های ناقص و نصفه‌ی به کار رفته در تابلوها، تلویحا اشاره‌ای به کشتار این گونه‌ها دارند. همچنین تکرار تصویر عاج کرگدن در تابلو و حالت معلق آن در واقع گوشه چشمی است به موضوع تجارت جهانی عاج که بین همگان دست به دست می‌شود.
خلاصه‌ی کلام آن که برای من، طبیعت و گونه‌های حیوانی، همگی به منزله‌ی سوژه‌های زنده و جذابی هستند که پرداختن به آنها در کنار رسالت هنری،یک وظیفه‌ی انسانی نیز محسوب می‌شود.