منوچهر نیازی

manouchehr niazi

منوچهر نیازی
نقاش

در هنر چرا و باید وجود ندارد و هر شخصی می‌تواند درخت خودش را بکشد

منوچهر نیازى اکنون بیش از ۶ دهه است که عمرش را صرف هنر نموده، هنرى که پیوند آن با موسیقى تأثیر شگرفى در خلق آثار شاعرانه اش داشته است. در واقع او تاثیر پذیری روحى اش را با پشتوانه ى عشق به موسیقى کلاسیک به تصاویرى خیال انگیز از طبیعت و انسان تبدیل کرده است. آثارى که بین رئالیسم و رمانتیسم در نوسان اند وگاه جهش های بی پروایی به سوى آبستره دارند.
بن مایه ى بیشتر آثار نیازى طبیعت است. آنهم گوشه هاى ویژه اى از طبیعت: درخت ها ، جنگل ها، کومه هاى روستایى و گاه آدمهایى که پنهان و آشکار از میان درختان و جنگل هاى انبوه، حقیرانه سر میکشند و ظاهر میشوند… مبهوت، مغموم و تهی و نگاهى ناقد به انسان مدرن که از سالیان جوانى نیازی آغاز و تاکنون ادامه یافته است. . سوژه ى انسان در نقاشى هاى او به صورت انبوه در هم فشرده ى انسان هاى هم شکلى هستند که مبهوت و سرگشته ، افسرده و مأیوس گاه ناظر مقابل خویش اند و گاه به آرامى در حال برگشتن و رفتن. در انبوه  جمعیت انسانى که بصورت فیگورهاى محو شده در پرسپکتیو به نظر مى آیند، هنرمند بر فروپاشى و پوچى فزاینده ى زندگى مدرن و ماشینى امروز اشاره مى کند.

ماسوله ها

جمعیت ها

ساختمان ها

بیوگرافی

 متولد ۱۳۱۵ – تبریز

از ۱۴ سالگی نزد استادان بنامی چون اصغر پتگر، حسین شیخ، محمود اولیا و احمد اسفندیاری به یادگیری هنر نقاشی پرداخت. پس از آن وارد هنرستان کمال الملک شد و مدت ۶ سال زیر نظر اساتیدی چون:ویشکایی، حالتی، حسین بهزاد و داوودی حرفه نقاشی را ادامه داد. او همچنین هنر مدرن را زیرنظر استاد جلیل ضیاپور، ترکیب بندی را نزد استاد منوچهر شیبانی و تاریخ هنر و دنیای رنگ را از استاد هوشنگ سیحون فراگرفت. او در این دوران مراحل رشد و کمال را بسرعت سپری و آثار ارزشمندی خلق کرد. آثاری که در نمایشگاه های فردی و گروهی به نمایش در می آمد توجه منتقدین و مجموعه داران را به خود جلب می نمود. بگونه ای که تعدادی از این آثار بوسیله مدیران وقت، برای موزه هنرهای معاصر خریداری شده است.
دور دوم زندگی و آثار منوچهرنیازی با سفر به نیویورک برای پیشبرد و تکمیل هنر خود شکل گرفت. وی مدتی در کویینز کالج نیویورک در رشته تاریخ هنر به تحصیل پرداخت. نخستین نمایشگاهش در در گالری Beverly Wilshire بورلی هیلز ایالت کالیفرنیا، برگزارشد. پس از آن نمایشگاهی در گالری International برپا کرد و در مدت ۲۳ سال اقامت در آمریکا، آثاری ماندگار خلق کرد و چندین نمایشگاه فردی و گروهی برپا نمود.
نیازی که فکر و روحش با ایران بود، پس از ۲۳ سال به وطن بازگشت. نگارخانه نیازی را که سال ها پیش در سن ۲۸ سالگی برپا کرده بود پس از مراجعت به وطن دوباره بازگشایی کرد. “مروری بر آثار منوچهر نیازی، احمد اسفندیاری، مهدی ویشکایی، ایران درودی، مسعود عربشاهی، ژازه طباطبایی، پرویز کلانتری وسایر هنرمندان” از جمله فعالیت های گالری نیازی در این سال ها بوده است.
او که در سال های جوانی نزد “اولئین باغچه بان” و “فاخره صبا” در هنرستان موسیقی و اپرا کار کرده و با صدای “باریتون” در چندین اجرای اپرایی شرکت داشته است، موسیقی را چون منبعی الهام بخش در خلق آثارش به کار می گیرد. بیشتر آثار وی با الهام از موسیقی کلاسیک ، بویژه آثار بتهوون، وردی، موتزارت، شوبرت، امین اله حسین، پوچینی، چایکوفسکی و یوهان اشتراوس بوده است.
منوچهر نیازی تاکنون دربیش از ۲۴۰ نمایشگاه گروهی در ایران و خارج از کشور شرکت داشته و حداقل ۸۴ نمایشگاه انفرادی را در پرونده فعالیت های هنری خود دارد. وی در طول دوران حرفه ای اش، در نمایشگاه های متعدد و مهمی در گالری ها و موزه های استرالیا، فرانسه، انگلیس، آمریکا، ایران و دیگر کشورهای اروپایی و شرقی شرکت کرده و نقاشی های او در میان مجموعه های خصوصی افرادی چون دیوید راکفلر و دیگر افراد بنام و بسیاری از گالری ها و موزه های جهان نگهداری می شوند.

رزومه

نمایشگاه ها :

۱۳۹۸ – فروش اثر در اسلو نروژ

۱۳۹۸ – فروش اثر در گالری ART21 در فرانسه

۱۳۹۸ – نمایشگاه انفرادی در کافه گالری رودکی

۱۳۹۸ – نمایشگاه گروهی هنر مارک گالری سهراب

۱۳۹۷ – نمایشگاه گروهی هنر مارک گالری سهراب

۱۳۹۶ – نمایشگاه گروه هنر مارت گالری سهراب

۱۳۹۷ – نمایشگاه  انفرادی در گالری نارنج

۱۳۹۵ – نمایشگاه انفرادی در گالری سهراب دو

۱۳۹۵  – نمایشگاه انفرادی در گالری هفت ثمر

۱۳۹۴  – نمایشگاه انفرادی در گالری هور

۱۳۹۳ – نمایشگاه انفردی در نروژ – اسلو

۱۳۹۳ – نمایشگاه گروهی در گالری تاچ بوستون – آمریکا

۱۳۸۶ – ورکشاپ اولین جنبش هنرمندان معاصر ایران (نقاشی)

۱۳۸۵ – نمایشگاه گروهی در گالری سبک

۱۳۸۵  – نمایشگاه گروهی در گالری باران

۱۳۸۵ – نمایشگاه انفرادی در گالری سبک

۱۳۸۴ – نمایشگاه انفرادی در گالری باران

۱۳۸۱ –  نمایشگاه گروهی در گالری طراحان آزاد