رزومه نویسی هنری

چگونه رزومه هنری بنویسیم؟

رزومه هنری سند مختصری است که دستاوردهای کلیدی آکادمیک و حرفه ای را فهرست می کند. هنرمندان از رزومه و یا C.V. خود برای ثبت نام برنامه های رزیدنسی، درخواست نمایشگاه ها و یا درخواست شغل استفاده می کنند. قبل از نوشتن رزومه بایستی اطلاعات خود را جمع آوری، منظم و ثبت کنید. اطلاعات مورد نیاز برای رزومه شامل این موارد است: اطلاعات تحصیلی، سوابق کاری و تدریسی، جوایز و افتخارات، سوابق فروش در حراج های بین المللی و مدارک شرکت در نمایشگاه های انفرادی و گروهی. بعنوان یک هنرمند حرفه ای توصیه می شود که از ابتدای حرفه خود کلیه مدارک از قبیل بروشورها، کاتالوگ ها، گواهی نامه های شرکت در رویدادهای هنری و هر چیزی که ثابت می کند شما در رویدادی نقش داشته اید را ثبت و نگهداری کنید و سپس در سندی مشابه این فرمت رزومه اطلاعات خود را فهرست بندی کنید. در ادامه قدم به قدم این مراحل را با هم مرور می کنیم.

 

نحوه رزومه نگاری

مرحله اول: جمع آوری داده ها
اطلاعات مربوط به تحصیلات آکادمیک، سوابق حرفه ای و نمایشگاه های خود را فهرست کنید و سپس مدارک، بروشورها، کاتالوگ ها و سایر مدارک مربوط به آنها را جمع آوری و مرتب کنید.

مرحله دوم: دسته بندی داده ها
اطلاعات را با توجه به دسته بندی های زیر و به ترتیب گفته شده برای هر دسته استخراج و یادداشت برداری کنید.

تحصیلات و دوره ها

سوابق تحصیلی خود را از آخر به اول به این ترتیب یادداشت کنید:
سال فارغ التحصیلی – عنوان مدرک، نام دانشگاه/موسسه آموزشی، شهر
بعنوان مثال:
۱۳۹۹ – کارشناسی ارشد پژوهش هنر، دانشگاه تهران، تهران
۱۳۹۶ – کارشناسی نقاشی، دانشگاه تهران، تهران
۱۳۹۲ – کاردانی نقاشی، دانشگاه تهران، تهران

و الی آخر…

می توانید دوره های حرفه ای خود را نیز در این قسمت بگنجانید. بعنوان مثال:
۱۳۹۳ – دوره فوق ممتاز خوشنویسی، انجمن خوشنویسان ایران
۱۳۹۱ – دوره ممتاز خوشنویسی، انجمن خوشنویسان ایران
و الی آخر…

فعالیت های حرفه ای

سوابق حرفه ای خود را از آخر به اول به این ترتیب یادداشت کنید:
از سال… تا سال ….. – عنوان حرفه، نام محل اشتغال
بعنوان مثال:
۱۳۹۵ تاکنون – مدرس دوره گرافیک، مجتمع فنی تهران
۱۳۹۲تا ۱۳۹۵ – استادیار دروس گرافیک و طراحی، دانشگاه آزاد تهران
و الی آخر…

جوایز و افتخارات

جوایز و افتخارات شما بخش مهمی از رزومه به شمار می روند و لازم است که این اطلاعات خود را نیز به این شیوه فهرست کنید و همان ترتیب آخرین به اولین را رعایت کنید:
سال – عنوان جایزه، نام ارگان اهدا کننده
بعنوان مثال:
۱۳۹۸ – جایزه نفر اول جشنواره هنرهای تجسمی فجر، بخش مجسمه، تهران
۱۳۹۶ – جایزه نفر سوم هفتمین بی ینال مجسمه سازی، تهران
و الی آخر…

نمایشگاه های انفرادی

سوابق شرکت در نمایشگاه های انفرادی خود را نیز به ترتیب آخرین به اولین ثبت نمایید:
سال – عنوان نمایشگاه، نام گالری، شهر
بعنوان مثال:
۱۳۹۸ – میان لحظه و خاک، گالری مژده، تهران
۱۳۹۶ – ضربه دوازدهم، گالری مژده، تهران
و الی آخر…

و همین فرمت را برای نمایشگاه های گروهی خود نیز رعایت کنید. می توانید اطلاعات مربوط به فروش در حراج ها، سوابق چاپ کتاب و مقالات پژوهشی و هر مطلب باارزشی که می تواند رزومه شما را باارزش تر کند به آن اضافه کنید.
در مرحله سوم و آخر در فرمتی مانند این الگو رزومه خود را تایپ کنید و از المان های گرافیکی و طراحی جذاب برای زیباترشدن ظاهر رزومه خود استفاده کنید. امروزه تکنولوژی به شیوه های مختلف می تواند به بهتر دیده شدن شما کمک کند پس از امکانات گسترده آنها غافل نشوید. بعنوان مثال با الصاق هایپرلینک شبکه های اجتماعی، وبسایت و ایمیل خود می توانید امکان دسترسی سریع به آنها را برای ارگانی که رزومه خود را برای آنها ارسال می کنید فراهم آورید. انتخاب و درج عکس پرتره مناسب از خودتان هم عامل موثر دیگری است که می توانید از آن بهره بگیرید.

رزومه هنری

در پایان فراموش نکنید این رزومه به عنوان بخشی از پورتفولیوی هنری شما استفاده می شود و به تدریج که در حرفه هنری خود پیشرفت می کنید می توانید موارد جدید را به لیست اضافه کنید و همواره رزومه ای به روز داشته باشید. در پایان توصیه می کنیم که همیشه ترجمه ای انگلیسی نیز از رزومه خود داشته باشید تا هر زمان که لازم شد از آن استفاده کنید و فرصت های طلایی و گذرای بی شمار دنیای هنر را اعم از نمایشگاه ها، آرت فرها، بی ینال ها، جشنواره ها و مسابقات و غیره را به واسطه آماده نبودن رزومه از دست ندهید. گالری ها و سایر ارگان ها همواره از هنرمندانی که پورتفولیو و رزومه مرتب و منظمی دارند استقبال می کنند. در واقع این یکی از فاکتورهای تعیین کننده در دنیای حرفه ای هاست و نشان دهنده ی اینست که شما برنامه و چشم انداز مشخصی برای شغل و حرفه خود دارید. برای دیدن نمونه های بیشتر رزومه و بیوگرافی ها از صفحه هنرمندان دیدن کنید.